U sklopu projekta „Facilitating employment for persons with intellectual disabilities through job clubs in Šibenik-Knin County“ kojeg financira EU, Marijana Mijat i Jelena Kenđel iz Inkluzije Šibenik te Jelena Milaković iz HZZ-a Područnog ureda Šibenik i Linda Plenča Buva iz Industrijsko-obrtničke škole Šibenik od 24. – 25. 03. 2015. posjetile su organizaciju Mencap, Northern Ireland.
Mencap je britanska organizacija koje se bavi pružanjem usluga u zajednici osobama s intelektualnim teškoćama. Organizacija je osnovana 1946. s misijom stvaranja svijeta u kojem su osobe s intelektualnim teškoćama „uključene“.
Cilj našeg posjeta bio je upoznati se s aktivnostima Mencap-a koje se odnose na zapošljavanje uz podršku, a posebno su nas zanimale aktivnosti klubova za zapošljavanje. Domaćini su nam pripremili bogat i raznovrstan program u kojem su nas upoznali i s radom partnerskih i suradničkih organizacija.
Prvi dan susreli smo se s Geoffreyem Hunterom, lokalnim menadžerom Mencap-ova ureda u Derry/Londonderryu. Ovaj ured pruža podršku u zapošljavanju za oko 90 osoba s intelektualnim teškoćama na području zapadnog dijela Sjeverne Irske. Imali smo priliku razmijeniti iskustva s osobljem ureda, te promatrati aktivnosti kluba za zapošljavanje. Voditeljica i polaznici kluba održali su nam edukaciju o vođenju klubova za zapošljavanje i upozorili nas na neke osobitosti pri izradi programa za osobe s intelektualnim teškoćama.
Mencap od 1998. provodi programe podrške učenicima s intelektualnim teškoćama u partnerstvu s North West Regional College-om. Tijekom dvogodišnjeg „Tranzicijskog programa“ (College Transition Programme“) mlade osobe imaju priliku uz stručnu podršku raditi na realizaciji individualnih planova usmjerenih prvenstveno razvoju vještina zapošljavanja. Zaposlenici NWRC-a, Geraldine Lavery, Annette Boast i Diana Traynor, i učenici su nas upoznali s aktivnostima u programu, svojim željama za buduća zaposlenja i koristi koju imaju od sudjelovanja. Cilj je ovih tranzicijskih programa poučavanje svakodnevnim vještinama i vještinama traženja (i zadržavanja!) posla u skladu s principima inkluzije i osobno usmjerenog pristupa. Nakon dvogodišnjeg obrazovanja, svaki od polaznika ima priliku odabrati želi li dalje nastaviti trening, prijaviti se za volonterski rad ili za plaćeni posao na otvorenom tržištu rada.
Edyth Dunlop iz NIUSE (Northern Ireland Union of Supported Empyloment) provela nas je kroz povijest rada ove važne krovne organizacije. Upoznala nas je s misijom EUSE (European Union of Supported Emplyoment) i aktivnostima koje imaju u planu, te mogućnostima koje članstvo u organizaciji nudi.
Drugi dan posjeta bio je rezerviran za upoznavanje osoblja i načina rada jednog drugog Mencap-ova ureda – onog u Lisburnu, kao i njihovih partnera. Liam Burns, voditelj odjela za usluge zapošljavanja i osobnog razvoja za Sjeverni Irsku i Theresa Hazzard, sektorska menadžerica za sjeverni i istočni dio Sjeverne Irske, poveli su nas u posjet South Eastern Regional College-u. Učenici, te Danny Rooney i Laura Flynn iz SERC-a i Theresa Hazzard i Maria McElroy iz Mencap-a upoznali su nas s njihovim načinom rada. Slično kao i u Derry/Londonderryu, Mencap u suradnji s ovom obrazovnom ustanovom provodi dvogodišnje „tranzicijske“ programe namijenjene mladim osobama koje se žele zaposliti i uključiti u društvo. Polaznici programa malo vremena provode u samoj učionici. Kako bi se potaklo njihovo uključivanje u društvo i iskustveno učenje sudjeluju u mnogim aktivnostima u lokalnoj zajednici. Jedan dan tjedno rezerviran je za volontiranje na radnom mjestu koje odabire svaki polaznika za sebi. Cilj je da polaznici steknu i direktno radno iskustvo kako bi mogli bolje procijeniti svoje želje i interese u budućnosti.
Potom smo se u pratnji Maried Curran, Mencap-ove lokalne menadžerice uputili u Belfast, u posjet Orchard Caffeu, socijalnom poduzeću Orchardville Society-ja. Orchard Caffe prilika je mladim osobama s intelektualnim teškoćama zainteresiranim za rad u kuhinji i restoranu za trening i zaposlenje. Gostima, među koje se i sami ubrajamo, prilika je za odličan obrok u ugodnoj atmosferi. Da je kvaliteta Orchard Caffea prepoznata svjedoči velika gužva na koju smo naišli pri dolasku.
Po završetku još jednog inspirativnog dana studijskog puta posjetili smo i lokalni Jobs and Benefits ured čiji nas je voditelj upoznao s programima koji se nude osobama s invaliditetom, suradnji s organizacijama koje pružaju podršku, te uslugama koje ured nudi za sve nezaposlene građane.
Kako bi razmjena iskustava bila potpuna, domaćine je s radom Inkluzije Šibenik i uslugama koje pružamo upoznala voditeljica projekata, Marijana Mijat. Sudjelovanje na ovom studijskom putu, razmjena iskustava i znanja s kolegama iz Sjeverne Irske, te mnoštvo informacija i radnih materijala koje su nam ustupili bit će nam dragocjeno iskustvo u provedbi aktivnosti kluba za zapošljavanje i unaprjeđenju kvalitete pružanja podrške u zapošljavanju. Posebno su nas razveselili prijedlozi i ideje za suradnju na nekim budućim projektima.
U sklopu projekta „Facilitating employment for persons with intellectual disabilities through job clubs in Šibenik-Knin County“ kojeg financira EU, Marijana Mijat i Jelena Kenđel iz Inkluzije Šibenik te Jelena Milaković iz HZZ-a Područnog ureda Šibenik i Linda Plenča Buva iz Industrijsko-obrtničke škole Šibenik od 24. – 25. 03. 2015. posjetile su organizaciju Mencap, Northern Ireland.
Naši korisnici vrijedno rade na izradi čestitki i šalica za partnere i prijatelje.
U lijepe dane babljeg ljeta najbolje je biti na otvorenom i istražiti svoju okolicu. ...
Program zapošljavanja uz podršku pomaže osobama s intelektualnim teškoćama u pronalaženju i održavanju radnih aktivnosti na otvorenom tržištu rada.