Bez obzira na sposobnosti, dob, spol ili nacionalnost, svi ljudi, uključujući i osobe s intelektualnim teškoćama imaju pravo utjecati na svoj život i uživati ista prava kao i drugi članovi društva.
Do nedavno osobe s intelektualnim teškoćama u Hrvatskoj nisu imale ova prava pošto je bio uvažen stav da nisu sposobne donositi odluke i utjecati na svoj život. Prevladavao je stav da se drugi trebaju boriti za njihova prava i u njihovu korist.
Pojava pokreta za samozastupanje i formiranje skupina za samozastupanje pokazali su da uz prikladnu podršku i edukaciju osobe s intelektualnim teškoćama mogu usvojiti vještine samoodređenja i samozastupanja te aktivno sudjelovati u borbi za izjednačenje prava i poboljšanje kvalitete života.
Naša iskustva
S programom samozastupanja započeli smo paralelno s provođenjem prevencije institucionalizacije. 2003. godine pokrenuli smo program samozastupanja koji traje i danas, a usmjeren je na razvijanje vještina zastupanja vlastitih interesa osoba s intelektualnim teškoćama, te korištenje tih vještina u njihovom svakodnevnom životu.
Grupa za samozastupanje sastaje se jednom tjedno u prostoru koji koristi Udruga. Razgovaraju o različitim temama, primjenjujući pravila grupnog rada. U svom radu koriste brošure koje su izdali članovi Udruge za samozastupanje, a pomaže im savjetnica grupe.
Naši korisnici vrijedno rade na izradi čestitki i šalica za partnere i prijatelje.
U lijepe dane babljeg ljeta najbolje je biti na otvorenom i istražiti svoju okolicu. ...
Program zapošljavanja uz podršku pomaže osobama s intelektualnim teškoćama u pronalaženju i održavanju radnih aktivnosti na otvorenom tržištu rada.