Panel rasprava „Kako ispričati priču o osobi s invaliditetom, a da invaliditet nije na prvom mjestu?“

 

 

  Objavljeno:   22.05.2024, 13:45h      

U utorak 21. svibnja 2024. godine u Šibeniku, u organizaciji Centra za socijalnu inkluziju Šibenik  održana je panel rasprava „Kako ispričati priču o osobi s invaliditetom, a da invaliditet nije na prvom mjestu?“ na kojoj su panelisti bili poznati šibenski novinari: Antonio Milanović, novinar portala Tris, Živana Podrug, novinarka Radio Šibenika, Hrvoje Gunjača, urednik Hrvatskog radija Knin, Marko Podrug, urednik Šibenskog lista Slobodne Dalmacije, Snježana Klarić, urednica Radio Šibenika i Diana Ferić, novinarka Šibenik News-a.

Rasprava je sastavni dio projekta ''Širenje mreže socijalnih usluga i povećanje kvalitete života osoba s invaliditetom na području Šibensko-kninske županije'', financiranom sredstvima Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i organizirana je s ciljem razmjene mišljenja o tome koliko je predstavljanje osoba s invaliditetom u  sredstvima javnog priopćavanja usklađeno s ciljevima Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.

Pozvani novinari raspravljali su o tome zašto se često u medijima osobe s invaliditetom prikazuju na stigmatizirajući način, kao objekti sažaljenja, kao superheroji ili kao puka statistika; kakav je odnos novinara i urednika u prikazivanju života i uspjeha osoba s invaliditetom i u konačnici kako oni kao novinari mogu doprinijeti u korištenju prihvatljive terminologije i sprječavanju govora mržnje.

Svi panelisti su složni u tome da su razni herojski naslovi kojima se nastoji stvoriti senzacionalizam u odnosu na doživljaj osoba s invaliditetom nevažni i pogrešni jer svaka osoba s invaliditetom ima samo dvije opcije, predati se ili prihvatiti borbu.  Također, slažu se da je najvažnije tko im je sugovornik i o čemu želi govoriti.

Antonio Milanović istaknuo je da se u svom novinarskom poslu trudi u prvi plan staviti kvalitete osobe, što je ona postigla i postiže u životu, a ne ju promatrati kroz prizmu invaliditeta. Uz pisanje kolumni uređuje i vodi emisiju te jednu medijsku priču nastavlja na drugu ugošćujući uz osobe s invaliditetom i osobe koje mogu doprinijeti poboljšanju postojećih zakonskih regulativa i roditelje, ali uvijek s fokusom na postignuća i kvalitetu.

Hrvoje Gunjača i Živana Podrug smatraju da je situacija u odnosu na onu prije 30-ak godina iznimno bolja i po pitanju educiranosti novinara o odgovarajućoj terminologiji osobe i po pitanju fokusa na osobu i njene mogućnosti te stavljanja invaliditeta u drugi plan. Međutim, isticanje invaliditeta u naslovu uz postignuće osobe je teško isključiti. Jedno povlači drugo i zasigurno povećava broj čitatelja ili broj klikova naslov koji u sebi ''sadrži invaliditet''. Ono što je važno jest znati uspostaviti ravnotežu između invaliditeta i posla kojim se osoba bavi.

Marku Podrugu iskustvo je pokazalo da je inkluzija jako dobro prihvaćena vijest koja javnost zanima. Komunikaciju medija naspram osoba s invaliditetom naziva simbolično „Kvaka 22“ jer kako se kaže ''ruka ruku mije''. Naime, ponekad je i osobi s invaliditetom u interesu stavljanje naglaska na invaliditet zbog veće ''klikanosti''.

Snježana Klarić je istaknula da se teme umjesto u tematskim emisijama jednako ili bolje mogu obraditi u sklopu redovnog programa. Što je teža osobna priča osobe koja stoji iza osobnog uspjeha je ono što priču čini drugačijom i zanimljivijom čitateljima, slušateljima,  gledateljima.

Diana Ferić se osvrnula na osobno izvještavanje i pisanje o osobama s invaliditetom kojima je uvijek pristupala na način da govori o onome što osoba radi, čime se bavi, a ne o njihovom invaliditetu. U fokusu njenog novinarskog pristupa, između ostalog, najviše pažnje posvećuje zapošljavanju osoba s invaliditetom.

 

Centar za socijalnu inkluziju Šibenik korisnik je institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za stabilizaciju i razvoj udruge