Studijski posjet Finskoj: Razmjena znanja i iskustava u području rada s mladima

 

 

  Objavljeno:   15.10.2024, 10:10h      

Od 7. do 11. listopada s partnerima iz Edukativnog centra Novi Sad sudjelovali smo u studijskom posjetu partnerskoj organizaciji Valo-Valmennusyhdistys iz Finske s ciljem razmjene iskustava i znanja o inovativnim metodama rada s mladima.

Program je uključivao posjete uredima u Helsinkiju i Turkuu, gdje smo imali priliku upoznati se s najboljim praksama u obrazovanju, rehabilitaciji i socijalnoj podršci za mlade.

Tijekom posjeta Helsinkiju upoznali smo se s ''Aktivnostima avanturističkog obrazovanja (Adventure Education Activities)'' – sudjelujući na aktivnostima, poput jedrenja, kajakarenja i planinarenja, stručnjaci Valo's organizacije, rade s mladima koji, osim što nisu zaposleni niti u sustavu obrazovanja, imaju i poteškoća s mentalnim zdravljem, nudeći im priliku razviti svoje vještine i steći povjerenje u vlastite sposobnosti.

Nakon Helsinkija, posjetili smo ured u Turku i tamošnje centre za mlade, gdje smo se upoznali s radionicama radne rehabilitaciji (digitalna, literarna, kreativna, art…) i korištenjem digitalnih alata poput Discorda i Miro whiteboarda u radu s mladima.

Također, čuli smo iskustva youth workera o različitim metodama koje primjenjuju u radu s mladima:

  • ''Kuća Garancije za mlade (Youth Guarantee House)'' – Operativni je model koji mladima omogućuje prostor bez barijera, gdje mogu doći bez prethodne najave i bez obveze otkrivanja identiteta i slobodu sudjelovati u aktivnostima po vlastitom izboru.
  • ''Rad na terenu s mladima (Outreach Youth Work)'' – U suradnji s lokalnim općinama, terenski radnici pružaju individualnu podršku mladima, prilagođavajući se njihovim potrebama.
  • ''Nuotti Coaching'' – U suradnji s KELA-om – finskom inačicom Zavoda za zapošljavanje, u sklopu ovog programa, radi se na jačanju snaga i resursa mladih kroz razvoj životnih i radnih vještina.
  • Rehabilitativna radna obuka – U suradnji s lokalnim općinama i Servisima za nezaposlene, ova obuka je otvorena i za mlade odrasle i odrasle osobe s ciljem smanjenja negativnih učinaka nezaposlenosti na mentalno i fizičko zdravlje te poticanja osobnog i profesionalnog razvoja kroz sudjelovanje u rehabilitacijskim radnim aktivnostima.

 

Uz zanimljive i poučne radionice i prezentacije, istražili smo kulturnu i povijesnu baštinu Finske.

Ovaj studijski posjet omogućio nam je uvid u inovativne metode koje se primjenjuju u Finskoj te razmjenu iskustava koja će pridonijeti daljnjem razvoju programa za mlade u Hrvatskoj i Srbiji.

Aktivnost studijskog posjeta Finskoj financirana je sredstvima u okviru projekta ESEY, program Ersamus+.

Centar za socijalnu inkluziju Šibenik je korisnik Temeljne sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za stabilizaciju i razvoj udruge.